Čiščenje zobnega kamna

Tudi pri ustreznem izvajanju ustne higiene doma se lahko zgodi, da se na zobeh naberejo trde zobne obloge oziroma zobni kamen ali madeži zaradi pitja kave, čajev, kajenja cigaret in uživanja močno obarvane hrane. V tem primeru vaša ščetka verjetno ne bo kos nalogi in takih oblog ne bo mogoče odstraniti doma.

 
 

Izkušeni strokovnjaki

Naša izkušena ekipa zobozdravnikov in ustnih higienikov ima bogate izkušnje pri čiščenju zobnega kamna, kar zagotavlja temeljito in strokovno izvedbo postopka.

Zdravje dlesni in zob

Čiščenje zobnega kamna je ključno za odstranjevanje trdovratnih oblog in bakterij, ki se naberejo na zobeh in dlesnih ter lahko povzročijo različne težave, kot so vnetja dlesni in karies.

Estetski učinek

Redno čiščenje zobnega kamna prispeva k sijočemu in lepemu nasmehu ter ohranja bele in zdrave zobe.

Kako nastane zobni kamen?

Zobni kamen pravzaprav nastane iz mehkih oblog na zobeh, ki jih ne očistimo dovolj natančno. Stare, neočiščene obloge začnejo sčasoma privzemati minerale, ki se nahajajo v slini, in tako postanejo trde obloge (zobni kamen). Že majhna količina trdih zobnih oblog pa s svojo hrapavo površino privlači še več mehkih oblog in količina zobnega kamna se samo še povečuje. Bakterije, ki so dejavne v svežih oblogah na površini zob in zobnega kamna, povzročajo zobno gnilobo (karies) ter vnetje dlesni.

Vnete dlesni

Kadar so dlesni vnete, spremenijo barvo iz bledo rožnate v temnejšo rdečo, lahko so boleče na dotik, krvavijo ob ščetkanju in/ali nitkanju in se umikajo. Kadar vnetje dlesni napreduje v parodontalno bolezen, se začnejo pod dlesnijo tvoriti žepki, v katerih se zopet kopičijo dodatne obloge in zobni kamen. Če oblog ne očistimo pravočasno, se lahko žepki poglobijo, dlesni na videz odstopajo od zob, pod dlesnijo se prične raztapljati tudi kost. Vse to lahko dolgoročno vodi v izgubo sicer povsem zdravih zob.

“Čiščenje svetujemo vsaj enkrat letno, kot dodatno izboljšanje vaše ustne higiene.”

Kako poteka čiščenje zobnega kamna?

Pregled in ocena stanja

Postopek čiščenja zobnega kamna se začne z natančnim pregledom vaših zob in dlesni. Naš zobozdravnik ali ustni higienik bo ocenil količino zobnega kamna ter preveril morebitne vnetja dlesni ali druge težave. Ta korak nam omogoča prilagoditi postopek čiščenja glede na vaše specifične potrebe.

Čiščenje zobnega kamna

Naslednji korak je čiščenje zobnega kamna. Zobozdravnik ali ustni higienik bo uporabil posebne ultrazvočne naprave in ročne instrumente za nežno odstranjevanje trdovratnih oblog in kamna s površine vaših zob. Ta postopek je neboleč in neinvaziven ter se izvaja hitro in učinkovito.

Poliranje s fino pasto

Po odstranitvi zobnega kamna bodo vaši zobje temeljito očiščeni in zglajeni s poliranjem. To pomaga odstraniti morebitne preostale obloge in daje vašim zobem gladko in sijočo površino. Poleg tega vam bomo na koncu postopka ponudili tudi ustrezne nasvete za ustno higieno, ki vam bodo pomagali ohranjati zobe in dlesni zdrave med rednimi obiski pri zobozdravniku.

Izkušena ekipa strokovnjakov

Naša izkušena ekipa zobozdravnikov prinaša bogate izkušnje in znanje, kar omogoča varno, učinkovito in individualno prilagojeno čiščenje zobnega kamna.

Individualen pristop

Vsak pacient je edinstven, zato se osredotočamo na individualne potrebe in želje ter prilagajamo postopek glede na posameznika.

Minimalno invaziven postopek

Postopek čiščenja zobnega kamna je minimalno invaziven, kar ohranja zdravje vaših zob in zmanjšuje neprijetnosti.

Moderna oprema

Pri čiščenju zobnega kamna uporabljamo najnaprednejšo ultrazvočno opremo, kar zagotavlja natančnost in nežnost postopka.

Pacienti nas obožujejo

... in tudi njihove nove nasmehe! 🙂

5/5
Tina in Barbara sta prijazni, pozorni in strokovni. Moj iskren poklon. Prvič v življenju se mi ni mudilo domov. Hvala in želim vama obilo uspeha!
Picture of Boris M.
Boris M.

Modri zob Nova Gorica

5/5
Ordinacija, kjer dobiš občutek, da tvoje počutje iz zdravje nekaj štejeta. Prijazni, strokovni, moderna oprema. Toplo priporočam!
Picture of Tomaž S.
Tomaž S.

Modri zob Ptuj

5/5
Cene so višje, a hitra pomoč je neprecenljiva. Odpravili bolečino in se trudili za brezbolečinsko zdravljenje. Upamo na uspešen izid! 🙏😊
Picture of Sara Š.
Sara Š.

Modri zob Ptuj

5/5
Zelo prijazno osebje, sproščeno vzdušje in kakovostna storitev. Dovolj zanesljivi, da se z veseljem vračam tudi iz tujine. Toplo priporočam!
Picture of Gaja K.
Gaja K.

Modri zob Ptuj

5/5
Strokovno celostno svetovanje, prijazno osebje in sodobna oprema. Zelo sem zadovoljen s storitvijo in z veseljem priporočam ostalim.
Picture of Grega P.
Grega P.

Modri zob Kranj

5/5
Redno obiskujem Modri zob že nekaj let in jih ne zamenjam. Prijazni, prilagodljivi in razumevajoči. Odlični, toplo priporočam vsem! 👍😊
Picture of Tjaša B.
Tjaša B.

Modri zob Kranj

Odgovori na pogosta vprašanja

Da potrebujete profesionalno čiščenje zobnih oblog, lahko hitro ugotovite tudi sami doma, če svoje zobe natančno pogledate v ogledalu.

Največ zobnega kamna se po navadi nahaja na jezični strani spodnjih sekalcev ter se po barvi dobro razlikuje od zoba. Zobni kamen je tudi hrapav na dotik, kar lahko zaznate z jezikom.

Značilno zanj je, da hrapavost ostane tudi po temeljitem ščetkanju.

Zobni kamen ne nastaja samo nad dlesnijo, ampak tudi pod nivojem dlesni. Tam je našim očem skrit, povzroča pa ravno tako resna obolenja kot tisti, ki ga vidimo.
Ali imate zobni kamen skrit tudi pod dlesnijo, bo natančno preveril vaš zobozdravnik v Modrem zobu.

Postopek čiščenja zobnega kamna se običajno naredi v enem obisku in traja med 45 in 60 minut. Najprej se z ultrazvočnim inštrumentom odstrani vse trde obloge (zobni kamen) z zob, po potrebi sledi peskanje zob, ki z zob odstrani tudi vsa zabarvanja ter vse manjše ostanke zobnega kamna.

Pri pacientih, ki imajo parodontalno bolezen (povečane globine obzobnih žepov) sledi še t.i. luščenje in glajenje korenin s čimer se ročno odstrani še zobni kamen, ki se nahaja pod nivojem dlesni. To se običajno dela v ločenih obiskih. Večino je potreben en obisk, lahko pa tudi štirje, če je parodontalna bolezen zelo napredovala.

Svetujemo, da profesionalno čiščenje zobnega kamna opravite vsaj enkrat letno.
Če sami opazite, da imate zobni kamen, ali vas na to opozori zobozdravnik v Modrem zobu, verjetno potrebujete čiščenje bolj pogosto.

Ko zobni kamen nastane, ga sami ne morete odstraniti. Običajno tudi onemogoča uporabo nitke ali medzobne ščetke. Zato je prav, da ga čim prej odstranite.

Da bi zmanjšali nastajanje zobnega kamna, vprašajte zobozdravnika v Modrem zobu, kako pravilno uporabljati zobno ščetko, nitko in medzobno ščetko. Vsaka usta in zobje so drugačni, zato mora biti čiščenje prilagojeno vsakemu posamezniku. Za prav vsakega posameznika pa velja, da je obvezno natančno ščetkanje vsaj dvakrat na dan najmanj 2 minuti. Priporočamo uporabo zobnih past s fluoridi in vsak večer uporabo zobne nitke ali medzobne ščetke.

Ne, čiščenje zobnega kamna je običajno neboleč postopek. Uporabljamo napredno opremo, da postopek poteka nežno in udobno.

Ne, pravilno izvedeno čiščenje zobnega kamna ne bo poškodovalo zob. Zobozdravnik bo pazil, da ne odstrani preveč sklenine in da postopek poteka varno.

Da, čiščenje zobnega kamna je pomembno tudi za otroke, saj pomaga preprečevati karies in ohranjati zdrave zobe in dlesni.

Da, čiščenje zobnega kamna lahko izboljša učinek beljenja zob, saj odstranjuje trdovratne obloge in razbarvanje, kar omogoča bolj enakomerno beljenje.

Morda bi vas zanimalo tudi...

Svetovanje o prehrani

Prehranski nasveti za zdravje ustne votline lep nasmeh.

Redne kontrole

Preventivni pregledi za ohranjanje zdravja zob in ustne votline.

Fluoridacija zob

Pomemben preventivni postopek za zaščito zob proti kariesu.

Čiščenje zobnega kamna

Odstranjevanje trdih zobnih oblog za boljšo ustno higieno in zdravje zob.