Parodontologija
Kronično vnetje dlesni napreduje v paradontalno bolezen ali paradontozo, kjer se ob zobu začnejo tvorit žepki, v katerih se še hitreje nabirajo dodatne obloge in zobni kamen.
Izkušeni strokovnjaki
Naša izkušena ekipa parodontologov, specializiranih za zdravljenje bolezni dlesni in parodontalnih obolenj, bo s svojim strokovnim znanjem in izkušnjami zagotavila učinkovito diagnostiko in zdravljenje.
Celostna obravnava
Parodontalne težave lahko negativno vplivajo na celotno ustno zdravje, zato se osredotočamo na celostno oskrbo, ki vključuje ustrezno diagnostiko, zdravljenje in preventivne ukrepe za preprečevanje ponovitve bolezni.
Sodobna tehnologija
Pri zdravljenju parodontalnih težav uporabljamo napredne metode in tehnologijo, ki omogočajo natančno in uspešno zdravljenje. S tem zagotavljamo boljše rezultate in krajše obdobje okrevanja.
Vzroki za nastanek bolezni
Bolezen je znak nepravilne ali pomanjkljive ustne higiene, ki ima za posledico mineralizacijo zaostalih mehkih oblog (zaostala hrana in bakterije) na zobeh. Tako nastane zobni kamen, ki je eden od glavnih vzrokov za napredovanje bolezni. Poleg zobnega kamna je glavni vzrok še kajenje, ki zmanjša sposobnost dlesni za celjenje in s tem pospeši napredovanje bolezni.
Faze bolezni
V zgodnji fazi (gingivitis) je dlesen vneta, pordela in otečena. V kolikor gingivitisa ne odpravimo v primernem času lahko vnetje napreduje na sosednja tkiva. Z leti začnejo propadati tkiva okoli zob, ki zobe stabilizirajo, kar privede do majavosti zob in posledično do njihovega izpadanja.
Kako poteka zdravljenje paradontalne bolezni?
Temeljit pregled in ocena stanja dlesni
Postopek parodontološkega zdravljenja se začne z natančnim pregledom dlesni in okoliškega tkiva. Naši strokovnjaki bodo skrbno preučili stanje vaših dlesni, merili globino žepkov med dlesnijo in zobmi ter ocenili prisotnost morebitnih vnetij ali parodontalnih žepkov. S temeljito diagnostiko bomo pridobili vpogled v vaše stanje in določili potrebne ukrepe za zdravljenje.
Individualni načrt zdravljenja
Po zaključeni diagnostiki bo naš parodontolog pripravil prilagojen načrt zdravljenja, ki bo upošteval vaše specifične potrebe. Načrt bo vključeval vrsto terapije, kot so globinsko čiščenje zobnih korenin, odstranitev zobnih oblog in kamenca ter morebitne kirurške posege za obnovo parodontalnih tkiv. Prav tako bomo zagotovili ustrezna navodila za nego ustne votline doma.
Zdravljenje in vzdrževanje
Po pripravljenem načrtu bomo pričeli s parodontološkim zdravljenjem. Postopek lahko vključuje več obiskov, odvisno od resnosti vašega stanja. Naši strokovnjaki bodo izvedli postopke z največjo skrbnostjo, da dosežemo optimalne rezultate. Po zaključku zdravljenja vam bomo nudili tudi nasvete za redno vzdrževanje zdravih dlesni, ki vključuje redne kontrolne preglede, ustrezno ustno higieno in prehranske smernice.
Izkušena ekipa strokovnjakov
Naša izkušena ekipa zobozdravnikov prinaša bogate izkušnje in znanje, kar omogoča varno, učinkovito in individualno prilagojeno parodontsko zdravljenje.
Napredna tehnologija
Uporabljamo sodobne in neinvazivne postopke, ki omogočajo bolj udobno zdravljenje in krajše obdobje okrevanja.
Individualen pristop
Vsak pacient je edinstven, zato prilagajamo terapijo glede na specifične potrebe in cilje vsakega posameznika.
Sledenje in podpora
Naša ekipa vam bo zagotovila celovito sledenje in podporo skozi celoten postopek, da dosežemo želeni rezultat.
Pacienti nas obožujejo
... in tudi njihove nove nasmehe! 🙂
Modri zob Nova Gorica
Modri zob Ptuj
Modri zob Ptuj
Modri zob Ptuj
Modri zob Kranj
Modri zob Kranj
Odgovori na pogosta vprašanja
Kateri so dejavniki, ki vplivajo na razvoj parodontalne bolezni?
- genetska predispozicija
- kajenje
- slaba ustna higiena
- nepravilna konzervativna in protetična oskrba zob
- starost
- dieta
- zdravstveno stanje posameznika
- zdravila
Kakšni so simptomi parodontalne bolezni?
- krvavenje dlesni
- ustni zadah
- majavost zob
- izpadanje zob
- sprememba ugriza
- sprememba položaja enega ali več zob
- odmik dlesni in posledično skelenje izpostavljenih zobnih korenin
Kako pogosto moram obiskovati parodontologa?
Pogostost obiskov je odvisna od vašega stanja dlesni. Običajno so priporočeni redni kontrolni pregledi na 3 do 6 mesecev, vendar se lahko to prilagodi glede na potrebe posameznika.
Ali parodontalno zdravljenje boli?
Parodontalno zdravljenje se izvaja pod lokalno anestezijo, zato pacienti običajno ne čutijo bolečine med postopkom. Po posegu lahko pride do rahlega nelagodja, ki pa običajno mine v nekaj dneh.
Kako lahko preprečim težave s dlesnimi?
Redno in pravilno umivanje zob ter nitkanje medzobnih prostorov sta ključnega pomena za preprečevanje težav s dlesnimi. Prav tako je pomembno redno obiskovati zobozdravnika in parodontologa za kontrolne preglede in čiščenje.
Kaj se zgodi, če parodontalnih težav ne zdravim?
Neglede na to, ali so težave s dlesnimi blage ali hude, je pomembno, da jih zdravite. Negljeno vnetje dlesni lahko privede do resnejših stanj, kot so parodontalna bolezen in izguba zob. Pravočasno zdravljenje je ključno za ohranjanje zdravih dlesni in dolgoročno ustno zdravje.
Ali lahko z žajbljem pozdravimo parodontalno bolezen?
Živimo v 21. stoletju, ko so resnično dokazani zdravilni učinki žajblja, vendar pa boste za zdravljenje parodontalne bolezni morali mehansko odstraniti vzrok bolezni (kamen in plak). Kamen vam bo očistil zobozdravnik ali ustni higienik, plak pa boste vsak dan dvakrat morali odstranjevati sami.
Je parodontalna bolezen ozdravljiva?
Še vedno so mnogi, ki se s parodontalno boleznijo sprijaznijo in se prepustijo toku dogodkov. Parodontalna bolezen je v nekaterih primerih res težja kot pri večini, vendar pa se jo da vedno kontrolirati.
Če vam je bila postavljena diagnoza parodontalna bolezen, ne čakajte, ampak ukrepajte. Največ boste za to naredili sami, v pomoč pa vam bo osebni zobozdravnik, ki vas bo vodil, ter specialist parodontolog, ki z nekirurškimi in kirurškimi posegi odpravlja vzroke in posledice bolezenskega stanja.
Je parodontalna bolezen dedna?
Za preprečitev bolezni lahko veliko naredimo sami, a na vse dejavnike ne moremo vplivati, saj so v približno 10 odstotkih za bolezen krivi geni. Začetek in razvoj bolezni sta namreč poleg količine plaka in vrste bakterij odvisna tudi od vnetnega odziva organizma, ki je dedno pogojen. Vnetni odgovor je tako pri nekaterih nesrečnežih kljub relativno dobri ustni higieni zelo buren in je tako kriv za propad obzobnih tkiv.
Zakaj dlesni krvavijo?
Vsakemu izmed nas se kdaj zgodi, da ob ščetkanju zazna kri v izpljunku, včasih celo ob jedi trše hrane (skorja kruha, oreščki …). Če pa se to dogaja spontano, je lahko razlog za zaskrbljenost. Prav tako kot bi bili zaskrbljeni, če bi vam vsak dan iz katerega drugega dela telesa tekla kri. Krvavenje je namreč znak bolezenskega dogajanja. Izvajati moramo boljšo ustno higieno, torej pravilno odstranjevati zobne obloge. Še posebej moramo biti pozorni na čistočo medzobnih prostorov. Več o tem pišemo v poglavju ustna higiena.
Vse to je zelo pomembno, saj je krvavenje dlesni velikokrat povezano s parodontalno boleznijo.